EXKURZE DO OSVĚTIMI, VĚLIČKY A KRAKOVA

31.05.2023

Dne 25. a 26. května jsme se s žáky 9. a 8. tříd vypravili na exkurzi do Polska.

Ve čtvrtek jsme navštívili koncentrační tábor Osvětim. Prohlídka začala v části Auschwitz I., kde měli žáci možnost nahlédnout do jednotlivých bloků (zděných domů) pracovního tábora. Žáci tak mohli vidět model plynové komory, fotografie obětí holocaustu, ale i pozůstalosti, jako kufry, hračky, oblečení a další osobní věci. V této části jsme rovněž navštívili výstavu nazvanou ŠOA, kde byly promítány autentické nahrávky obětí z jejich každodenního života, či zobrazeny malby dětí vězněných v táboře. Poslední zastávkou byla plynová komora.

Druhá část prohlídky proběhla ve vyhlazovacím táboře Auschwitz II. Birkenau (Osvětim – Březinka). Zde žáci spatřili na vlastní oči tak často promítanou fotografii příjezdové rampy. Dále byly k vidění baráky obětí – dřevěné i zděné. Dozvěděli se informace o tom, jak vznikl památník Osvětim a jakým způsobem je nutné se o něj v dnešní době starat. Na konci prohlídky dostala celá skupina velkou pochvalu za chování a my učitelky, musíme jedině souhlasit.

V pátek jsme se vydali do Věličky, kde jsme si prohlédli nejkrásnější solný důl v Evropě. Procházeli jsme turistickou trasou, která měří okolo 3 km. Začíná sestupem schodů do hloubky 64 m a postupně jsme se dostávali až do hloubky 135 m. Prohlédli jsme si např. techniku, pomocí které se těžila sůl, postavy těžebních dělníků, kaple, zdobené sály a jezírka. Vše, co jsme viděli bylo ze soli. Což si žáci mohli ověřit, olíznutím vybraného místa. O jakou krásu se jednalo se můžete přesvědčit na fotkách. V odpoledních hodinách jsme se přemístili do Krakova, kde jsme si prohlédli jeho historické centrum. Viděli jsme např. hrad Wawel, draka Kraka, Mariánský kostel aj.

Všem žákům děkujeme za vzorné chování :-)

Foto - https://photos.app.goo.gl/ePjN6VRtJB5cuaTLA

Mgr. Bc. Nikola Kalvachová a Mgr. Hana Vaňková